Det här lanserades i systemuppdatering 27 november

Tillväxtverket uppdaterade Min ansökan och Nyps den 27 november. Här kan du läsa en sammanfattning om vad som lanserades. Mer utförlig information om vissa förbättringar beskrivs i andra artiklar och utbildningsfilmer.

Ny struktur i Min ansökan: "Mina sidor" samlar dina ärenden och förenklar nya ansökningar

  • Knappen ”Ändra” under utlysning är borttagen, på grund av att det nya företagsstödträdet inte stödjer denna funktion. Den gamla funktionen har lett till att vissa ärenden lagts på fel utlysningar och i vissa fall fått fel legal grund. Funktionen kommer inte vara aktiv till en början eftersom det kan leda till fel i uppföljning och rapportering.

    Tillväxtverket har tillsatt en arbetsgrupp för att utreda frågan. Om ni har frågor och/eller synpunkter kan ni vända er till Nypssupporten.

  • Nya beslutsalternativ vid ansökan om stöd, beslutsalternativen "Bifall", "Avslag" och "Avvisad" är nu tillgängliga för alla stöd. Tidigare var dessa alternativ endast tillgängliga för Transportbidraget, men finns nu tillgängliga för alla stöd.
    Denna förändring möjliggör för användarorganisationer att hantera ansökningar i enlighet med förvaltningslagen.
  • Förbättrar sökfunktionen i Nyps avancerat sök, nu blir det lättare att se vilken förordning stödet tillhör.
  • Tagit bort "Avpublicera"-funktionen för handlingar som publicerats till Min Ansökan. Nu kan du markera en handling som ”Felaktigt publicerad” direkt i Nyps 2020.

    Handlingar som markeras som "Felaktigt publicerade" i Nyps 2020 visas som sådana i Min Ansökan under sektionen "Händelser". Detta gör att filerna inte längre går att öppna, men de förblir synliga för den sökande, vilket ger dem en bättre överblick och spårbarhet över ärendets historik. Tidigare försvann dokument och handlingar från Min Ansökan utan någon notis.

  • Buggfix: Det gick inte att spara ändring i granskningschecklistan för ERUF. Problemet är nu åtgärdat.
  • Buggfix: Det blev fel vid summering av fler medfinansiärer i budget. Problemet är nu åtgärdat.
  • Regionalfonden Östra Mellansverige: Lagt till saknade indikatorer. RCO13 i specifikt mål 1.2 resultatkedja 1 och 2. SWR02 i specifikt mål 1.3, resultatkedja 2.
  • Interreg Aurora: Buggfix, som hindrade redigering av indikatorerna RCO87 och RCR79. Det är nu åtgärdat.

  • Buggfix: Det gick inte att spara ”Eget kapital” för Kommersiell Service - Investeringsbidrag. Det är nu åtgärdat.